SVG Nedir?


287 shares

Scalable Vector Graphics (Ölçeklendirilebilir Vektör Grafikleri) tam olarak açılımı SVG’nin, kendisi vektör imajdır ve web tasarımında oldukça önemli bir yeri vardır. Bunun sebebi ise hem küçük dosya boyatuna sahip olması hemde farklı ekran boyutlarında çok iyi çalışması ve ayrıca kod desteği imkanı sunması. Gördüğünüz gibi bir çok sebebi var aslında.

İllustrator ve Photoshop ile SVG dosyaları kaydedebilirsiniz bunun yanı sıra Figma, Sketch, Adobe XD ile de bu dosyaları oluşturabilir ve istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

Farklı ve güncel olmayan web tarayıcısı kullanan kullanıcılara da kod tarafında düzenlenebilmesi ile çözüm getirebilmekte ve düzgün bir görüntü elde edebilmekte. Tasarımcıların, tasarlayıp kaydettikten sonra küçük boyutlara sahip olması ve kod desteği ile rahat bir biçimde biçimlendirilmesi oldukça avantaj sağlıyor. XML kullanılarak istenilen biçime sokulabilir.

Ücretsiz SVG indirebileceğiniz bir kaç siteyi sizinle daha önce paylaşmıştım onları tekrardan hatırlatayım, dosyaları indirip kendinizde çalışmaları görebilirsiniz.

İkonlar
Vektörler

Ayrıca SVG dosyasını nasıl oluşturabileceğiniz ile ilgili bir kaç youtube linkide aşağıya bırakıyorum şimdiden kolay gelsin.

Photoshop ile SVG kaydetme
İllustrator ile SVG kaydetme


Like it? Share with your friends!

287 shares

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

What's Your Reaction?

Unuseful Unuseful
0
Unuseful
Useful Useful
0
Useful