Tasarımlarda Renk Kullanımı


487 shares

Her gün her yerde görebileceğiniz renkler hayatımızın içinde. Renkler insan psikolojisini etkiliyor bu bilimsel bir gerçek, tasarımlarda kullanılan renkler kafamızda farklı öğeler oluşturabiliyor ve belli bir sonuca götürebiliyor. Her rengin bize hissettirdiği farklı bir his var ve tasarımcılar bu renkleri kullanmayı ve sizi doğru yönlendirmeyi amaçlıyor.

Dünyaca ünlü markalar, renklerin etkilerini kullanarak logolarını tasarlıyorlar. Kırmızı, mavi, sarı, turuncu, yeşil bu renkleri gördüğümüzde aklımıza gelebilecek öğelerin ne olacağı aşağı yukarı bellidir.

Mavi rengi örnek alırsak bize çoğu zaman güveni verir, sarı renkte ise iyimser ve sıcak bir his yakalayabiliriz. Renkler insanları eğer doğru kullanılırsa istenilen sonuca yönlendirecektir. Renk seçimi dışında, seçtiğimiz rengin tonlarıda oldukça önemli ve ayrıca kullanacağımız bir kaç farklı rengin uyumunuda iyi bir şekilde göz önüne almalıyız.

Tasarımda renk uyumu ve psikolojisine nasıl dikkat etmeliyiz ? Kullanacağımız rengin markaya ve müşteri potansiyeline uyumunu gözetmeliyiz, renk uyumu tasarım için oldukça önemli. Örneğin medikal iş yapan bir markaya tasarım yapacaksınız. Mavi ve kırmızı tonlamaları ön planda olacaktır. Organik deyince aklınıza yeşil renk gelir değil mi? Bunun gibi örnekleri göz önüne almanızda fayda var.


Sıcak, soğuk ve nötr renkler olarak renkleri ayırabiliriz. Sarı, kırmızı ve turuncu sıcak renk kategorisine girer. Güneş ve ateşi temsilde ederler. Mavi, mor gibi renkler soğuk renkleri temsil eder. Nötr renkler ise siyah, beyaz ve gridir. Bunun gibi renklerin kategorisine göre tasarımınızı planlamanız daha doğru ve tasarımınızın göze daha hoş gelmesini sağlayabilirsiniz.

Renk konusunda iyi bir yardım almak istiyorsanız, buraya bakıp doğal renklerin görünümü ve uyumluluğuna bakıp referans alabilirsiniz veya hazır renk paletlerini de buradan görebilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

487 shares

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

What's Your Reaction?

Unuseful Unuseful
0
Unuseful
Useful Useful
0
Useful